QForm – Metal Şekillendirme Simülasyon Yazılımı

Kalıp mühendisliği denildiğinde ilk akla gelen yazılımlardan olan Qform, özellikle dövme uygulamalarında üreticilere yeni kapılar açıyor. Metale şekil verilen her uygulamada, harika analizler yapan Qform sayesinde üretimden önce metalin dayanıklığını saptamak için birçok test ve analiz yapma şansı bulunuyor.

QFORM3D yazılımı QFORM2D’nin bir uzantısı olarak QuantorForm Ltd./Rusya tarafından 2002 yılında geliştirilmiştir. Yazılımda hem 2D hem de 3D simülasyonlar yapılabilir. QFORM2D’den gelen kolay kullanım arayüzü aynen korunmuştur. 3D simülasyon gerçekleştirmek üzere, kalıp ve iş parçası için geometrik tasarımlar herhangi bir CAD yazılımından kolayca aktarılabilir. QFORM3D, sıcak, ılık ve soğuk şekillendirme işlemlerinin simülasyonu için kullanılmasının yanı sıra Ekstrüzyon, Döner Kalıpta Şekil Verme, Isıl İşlem gibi uygulamalar için de kullanılabilir. Yazılım, malzeme akışı kusurlarını, sıcaklık dağılımını hesaplar ve deformasyon için gerekli yük ve enerji tüketimini belirler.

 

Qform İle Neler Yapabiliriz?

Qform VX ile; 

QForm Genel Metal Şekillendirme modülü, sıcak, soğuk, kapalı kalıpta veya açık kalıpta dövme, sıcak veya soğuk çekme, derin çekme, haddeleme ve komplike olmayan profillerin ekstrüzyonu gibi proseslerin simülasyonuna olanak sağlar. İş parçası ve kalıpların geometrisine göre analizler 2D veya 3D olarak yürütülebilir. 

 

Qform Extrusion ile; 

Ekstrüzyon Kalıbı Tasarımcısı (QExDD), kalıplar, mandrenler ve alüminyum içi boş ve katı profillerin ekstrüzyonu için takım setinin diğer parçalarının üç boyutlu tasarımında kullanılan otomatik bir sistemdir. Bu sistem, özel parametrik tasarım araçlarını kullanarak bir kalıp setinin katı modelini adım adım hazırlamaya yardımcı olur. Kullanıcı, modelin geometrisini ve temel boyutlarını belirleyerek tasarım sürecini kontrol eder.

 

 Qform Cold Forming ile; 

Dövülmüş parçanın şekli üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olduğu için, soğuk dövme işlemlerinde takımın elastik deformasyonunu hesaba katmak çok önemlidir. QForm, özel olarak geliştirilen modeli sayesinde elastik deformasyonları da hesaba katar. İş parçası plastik şekil değişimine uğradığında, kalıplar da hem elastik hem de plastik davranış gösterir. Deformasyon ve sürtünme etkisi altında oluşan termal gerilmeler de hesaba katılarak, simülasyon termal-elastik-plastik çözüm yöntemi kullanılarak başarı ile çözümlenmiş olur.

Kategori:
Diğer Ürünlerimiz

Benzer Ürünlerimiz